Technik Mechanik jest zawodem szerokoprofilowym, o bardzo długiej historii i szerokim zapotrzebowaniu na rynku pracy. Zawód ten obejmuje swym zasięgiem takie zagadnienia jak: projektowanie, konstruowanie, wytwarzanie (głównie obróbka ręczna i maszynowa), budowę, eksploatację oraz naprawę maszyn, urządzeń i mechanizmów.
Jest to kierunek kształcący fachowców w zakresie podstaw mechaniki połączonej z elektroniką i automatyką.
W związku z faktem, że w ostatnich latach w przemyśle pojawiło się wiele nowoczesnych technologii, zupełnie zmieniła się charakterystyka zawodowa technika mechanika. Pojawiły się nowe kwalifikacje zawodowe, spełniające oczekiwania rynku pracy.
W CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu technik mechanik zdobywa następujące kwalifikacje:
1. Na podbudowie kwalifikacji ślusarskiej (M.20)
- „Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi” (M.20)
- „Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń” (M.44)
w ramach współpracy z Oddziałem Szkolenia Zawodowego„RAFAKO” S.A. dotyczącym między innymi realizacji zajęć praktycznych i specjalistycznych kursów spawania
lub
2. Na podbudowie kwalifikacji operatora obrabiarek skrawających (M.19)
- „Użytkowanie obrabiarek skrawających” (M.19)
- „Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń” (M.44)
z zajęciami praktycznymi realizowanymi w szkolnym Centrum Kształcenia Praktycznego.
Szybki rozwój technik komputerowych sprawił, że zmieniły się przede wszystkim metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Aktualnie istnieje duże zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę techniczną, w szczególności dotyczy to operatorów maszyn sterowanych numerycznie CNC oraz specjalistów od komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM.
W CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, w toku prowadzonej nauki przedmiotów mechanicznych, szeroko wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe (m.in. MegaCAD, ZERO-OSN, Solid EDGE, EdgeCAM) pozwalające na zaznajomienie młodzieży z najnowszymi trendami w obszarze komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania.
CELE KSZTAŁCENIA
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wytwarzania części maszyn i urządzeń drogą obróbki ręcznej i maszynowej,
- dokonywania montażu maszyn i urządzeń,
- instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń,
- obsługi maszyn i urządzeń,
- organizacji i nadzorowania procesów produkcji
Na potrzeby omówionych wyżej zadań zawodowych, na kierunku technik mechanik, prowadzone są zajęcia ujmujące przedmiotowe zagadnienia dydaktyczne:
- podstawy konstrukcji maszyn i maszynoznawstwo
- technologia z materiałoznawstwem
- układy sterowania i regulacji
- techniki wytwarzania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi
- technologia napraw elementów maszyn, urządzeń i narzędzi
- organizacja i nadzór procesów produkcji
- pracownia podstaw konstrukcji maszyn
- pracownia technologii
- pracownia projektowania procesów produkcji
- techniki wytwarzania w formie nabycia umiejętności praktycznych
W toku realizacji zadań dydaktycznych dla zawodu „technik mechanik”, wprowadzono różną formę zajęć – typowe zajęcia lekcyjne, zajęcia grupowe w ramach zajęć pracowni specjalistycznych, zajęcia praktyczne w naszym szkolnym Centrum Kształcenia Praktycznego w Raciborzu (w ramach kwalifikacji M.19) lub w „RAFAKO” S.A. (w ramach kwalifikacji M.20) czy też 7-tygodniowe praktyki zawodowe realizowane w różnych podmiotach gospodarczych lokalnego rynku pracy.
Dla kwalifikacji M.19 – Użytkowanie obrabiarek skrawających- bardzo obiecująco wygląda perspektywa odbycia specjalistycznych praktyk zawodowych w dwóch podmiotach zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem maszyn technologicznych do obróbki skrawaniem: „RAFAMET” S.A. w Kuźni Raciborskiej oraz TBI Technology Sp. z o.o. w Raciborzu.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik zdobywa cenne umiejętności oraz jest przygotowany do wykonywania wielu zadań zawodowych.
PERSPEKTYWY ABSOLWENTÓW PO UKOŃCZENIU SZKOŁY
Absolwenci, którzy ukończą szkołę średnią w zawodzie TECHNIK MECHANIK, mogą kontynuować naukę na wszystkich kierunkach wyższych szkół technicznych i nie tylko. Podstawa wiedzy matematyczno-technicznej zgłębiona w szkole, daje pełną możliwość jej poszerzania, podczas różnorodnych zajęć na uczelniach wyższych. Współpraca CKZiU Nr2 „Mechanik” z WYDZIAŁAMI MECHANICZNYM i ELEKTRYCZNYM POLITECHNIKI OPOLSKIEJ w ramach podpisanych w lutym i kwietniu 2016 umów patronackich, z poszczególnymi wydziałami POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w Gliwicach – Wydział Mechaniczny Technologiczny, Elektryczny, Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, czy też ostatnio Politechniki Wrocławskiej (Wydział Mechatroniki), pozwala młodzieży na zapoznanie się z charakterem zajęć, analizowanej tematyki na uczelniach wyższych, jeszcze w czasie nauki w szkole średniej. Dzięki tej współpracy i tym możliwościom, decyzje w zakresie wyboru dalszego kierunku własnego rozwoju uczniów, stają się bardziej dojrzałe i przemyślane.
Z kolei absolwenci, którzy wizję swojego rozwoju odnajdują w prowadzeniu działalności zarobkowej, mogą znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach przemysłu, głównie na stanowiskach nadzoru technicznego niemal we wszystkich działach gospodarki jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń; w stacjach obsługi pojazdów samochodowych; w zakładach produkujących samochody; jako kontrolerzy jakości maszyn i usług, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę maszyn i urządzeń, konserwatorzy i monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających (konwencjonalnych i sterowanych numerycznie CNC), itp.
Ogromne znaczenie w tym obszarze ma szeroka współpraca szkoły z wieloma zakładami pracy specjalizującymi się w poszczególnych dziedzinach techniki.
Na obecnym etapie, dla zawodu „technik mechanik”, współpraca z „RAFAKO” S.A. przynosi wymierne rezultaty w postaci możliwości pozyskania uprawnień spawalniczych w zakresie kursów podstawowych (uprawnienia te, z uwagi na ogromną renomę tego zakładu, są honorowane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej).
Opracowali: Mirosław Uliczka, Szymon Kuźmiński