„Książka jest przyjacielem czytelnika, a biblioteka schronieniem bezdomnego”

Stefan Witwicki


 

Godziny pracy:

poniedziałek    8.00 – 15.00
wtorek              8.00 – 17.00
środa                8.00 – 15.00
czwartek          8.00 – 17.00
piątek               8.00 – 17.00

 

 

 

                  Pracownicy biblioteki:

mgr Dorota Lucia
mgr Elżbieta Wyrzykowska
mgr Aleksandra Piwowar

 

 

 

       

 

Centrum Multimedialne

  W bibliotece znajduje się 7 komputerów multimedialnych.

 

 

 

Księgozbiór:  

Książki

Księgozbiór liczy obecnie około 18 tys. woluminów.
Systematycznie aktualizowane zbiory zawierają w przeważającej części klasykę literatury (w tym duży zbiór lektur szkolnych) oraz książki z zakresu szeroko pojętej techniki.

Czasopisma

Prenumerowane tytuły:
„Auto-Motor-Sport”
„Cogito”
„Chemia w Szkole”
„Elektronika dla Wszystkich”
„Komputer Świat”
„Młody Technik”
”Napędy i Sterowanie”
„Polonistyka’
„Wiadomości Historyczne”

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?
Kiedy wszyscy wokoło nakłaniają do czytania, kiedy zewsząd słychać „czytajcie, czytajcie, czytajcie…”, większość Polaków pyta „po co?” Przeprowadzane cyklicznie badania wskazują, że w 2016 r. 63% rodaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.


Zaciekli przeciwnicy czytania nie wiedzą, co tracą. Powodów, dla których warto czytać jest wiele, bowiem czytanie:
poszerza wiedzę, przecież każdy zawód wymaga doskonalenia!
wzbogaca słownictwo – czyni Cię świetnym rozmówcą i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych  dialogów, co z kolei
podnosi Twą samoocenę 

poprawia pisanie – rozwijasz własny styl, znikają problemy z ortografią czy gramatyką,
poprawia pamięć, koncentrację, uczy myślenia – stajesz się inteligentniejszy!
inspiruje, rozwija wyobraźnię – łatwiej i ciekawiej żyjesz!
stymuluje mózg – nie grozi Ci szybka demencja czy Alzheimer,
rozwija wrażliwość na sztukę – muzeum, galeria, kino, sala koncertowa… chcesz tam bywać,
i wrażliwość na innych ludzi – empatia staje się Twoim znakiem rozpoznawczym.

kształtuje charakter – zdobywasz wiedzę o sposobach rozwiązywania problemów, zachowaniach w różnych życiowych sytuacjach,
zabija nudę – gdy odmawiają posłuszeństwa wszystkie elektroniczne zabawki, książka
zwiększa atrakcyjność dla płci przeciwnej – wzrasta przecież Twoja mądrość i inteligencja. Zapamiętaj! Wygląd zewnętrzny to nie wszystko!


redukuje stres – wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:
• 68% bardziej od słuchania muzyki,
• 300% bardziej od wyjścia na spacer,
• i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe! Wiedziałeś o tym?!

Długo jeszcze można wymieniać…

Jeśli chcesz być w życiu KIMŚ, porzuć modę na nieczytanie, CZYTAJ!

źródło zdjęć: www. naszksiazkowir.blogspot.com
www.exitdoor.pl
www. kultura.onet.pl
www.nalogowyksiazkoholik.pl

 

SKACZĄC PO PÓŁKACH – nowości książkowe

 

   Jay Asher, 13 powodów

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE „NEW YORK TIMES”
Serial wyprodukowany przez NETFLIX.
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

 źródło: lubimyczytać.pl

 Andy Wear, Marsjanin

Bardzo lubię książki, przez które mało istotne rzeczy i sprawy stają się… nieistotne.
Bardzo lubię książki, dla których zarywam noce.
Bardzo lubię książki, przy których trzeba myśleć.
Bardzo lubię książki, które przeżywam i które „tkwią” we mnie jeszcze długo po przeczytaniu.
I właśnie „Marsjanin” posiada, zawiera i spełnia wszystkie te zalety.
Doskonała, emocjonująca i niezapomniana powieść.
Główny bohater pełen optymizmu, a pozytywne myślenie winno przecież być ostatnią rzeczą na jaką w takiej sytuacji można sobie pozwolić. Polecam po stokroć!

 źródło: lubimyczytać.pl

 Elżbieta Cherezińska, Korona śniegu i krwi

Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla. Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia Starszej Polski Przemysła II. Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku? Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo…

źródło: livro.pl

 Marc Elsberg, Blackout

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller.
Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Bezskutecznie próbując ostrzec władze, sam zostaje uznany za podejrzanego. W próbie rozwiązania zagadki stara się mu pomóc dziennikarka Lauren Shannon. Im bliżej będą prawdy o przyczynie zaistniałej sytuacji, tym większe ich zaskoczenie oraz niebezpieczeństwo, na jakie się narażają.
Tymczasem Europa pogrąża się w ciemności. Ludzie muszą zmagać się z brakiem podstawowych środków do życia: wody, jedzenia i ogrzewania. Wystarczy kilka dni, by zapanował chaos na niespotykaną skalę. Ta pasjonująca powieść przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnia się od elektroniki. Czy jesteśmy przygotowani na blackout?

źródło: WAB, 2015

Christie Golden, Warcraft. Oficjalna powieść filmu

W Azeroth dotychczas panował pokój, lecz teraz kraina ta stoi na skraju wojny – jej cywilizacja musi stawić czoła przerażającej rasie najeźdźców: wojowniczych orków, którzy uciekają ze swego konającego świata i zamierzają podbić inny. Kiedy otwiera się łączący światy portal, jedna armia staje w obliczu zniszczenia, druga – zagłady. Dwaj bohaterowie z dwóch wrogich sobie stron zmierzają do konfrontacji, która rozstrzygnie o losie ich rodzin, poddanych i ojczyzn. Tak oto rozpoczyna się opowieść o potędze i poświęceniu, w której wojna ma niejedno oblicze, a każdy walczy o słuszną z jego punktu widzenia sprawę.

źródło:nieprzeczytane.pl

 Michael Dobbs, Hose of cards

Kto rozdaje karty na najwyższych szczeblach władzy?
Opowieść-fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie.
Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze.
Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu. Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel?
Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku

   źródło:empik.com

 Stephen King, Miasteczko Salem

W przyszłości tak realistycznej i bliskiej, że mogłaby być współczesnością, coś dziwnego dzieje się z kobietami, które zasypiają: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata − świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością. Tajemnicza Evie jest jednak odporna na błogosławieństwo, bądź klątwę, niezwykłej śpiączki. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy.
Osadzona w małym mieście w Appalachach, gdzie największym pracodawcą jest więzienie kobiece, powieść „Śpiące królewny” to dająca do myślenia, nadzwyczajnie wciągająca historia, która dziś wydaje się szczególnie aktualna.

 źródło:empik.com

 Stephen King, Ręka Mistrza

Najlepsza od lat książka mistrza grozy Stephena Kinga! Ręka mistrza to nie tylko znakomity horror, ale też rewelacyjna powieść psychologiczna. Edgar Freemantle w ciężkim wypadku samochodowym traci rękę i równowagę psychiczną. Nękany niekontrolowanymi napadami szału, musi zacząć życie od początku. Za radą psychologa wyrusza na Duma Key, olśniewająco piękną i odludną wyspę na wybrzeżu Florydy, należącą do sędziwej Elizabeth Eastlake. Wynajmuje tam dom, wiedząc tylko jedno: chce rysować. Tworzone z chorobliwą pasją obrazy Edgara są owocem talentu, nad którym stopniowo przestaje mieć kontrolę. Kiedy tragiczne dzieje rodziny Eastlake’ów zaczynają wyłaniać się z mroków przeszłości, nieposkromiona moc dzieł Freemantle’a objawia swe coraz bardziej przerażające i niszczycielskie możliwości.

źródło:empik.com

 Maja Lidia Kossakowska, Siewca Wiatru

Anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, cierpią ,,na samotność” i są po naszemu pazerne. Pan, stwarzając świat, zapowiedział ostateczna walkę ze Złym. Nikt jednak oprócz Niego nie wie, kiedy Zły nadejdzie. A potem Pan odszedł. Archaniołowie podzielili się władzą, ale czy uda im się utrzymać nieobecność Pana w tajemnicy? Czy władza nie zniszczy ich, czy ocalą Jego dzieło i samych siebie przed Antykreatorem? Ale czy można walczyć z Siewcą Wiatru bez Pana? Abbadon, wybrany i wskrzeszony Anioł Zagłady, bez dotknięcia Pana jest bezradny… Nie ma już wybranych i odrzuconych, Niebios i Otchłani. Jest tylko Dzieło Pana i Antykreator, Siewca Wiatru, nicość i pustka… Cień jest coraz bliżej.

źródło:nieprzeczytane.pl

 Mark LaFay, Drony dla bystrzaków

Poznaj najlepsze porady, dzięki którym kupisz drona dostosowanego do swoich potrzeb, skonfigurujesz go i przygotujesz się do odbycia swojego pierwszego lotu!
Chcesz poznać świat bezzałogowych statków powietrznych? Ten zabawny i przystępny poradnik zawiera całą wiedzę niezbędną do rozpoczęcia przygody z dronami. Znajdziesz w nim profesjonalne porady dotyczące zakupu drona dostosowanego do swoich potrzeb, sposobów korzystania z bezzałogowych statków powietrznych i zachowywania się zgodnie z etykietą przyjętą przez społeczność użytkowników dronów, a także wielu innych spraw!

źródło:nieprzeczytane.pl

Joe Hill, Strażak

Nikt nie wie dokładnie, kiedy i jak to się zaczęło. Przez kraj przetacza się przerażająca plaga, która uderza w kolejne miasta: Boston, Detroit, Seattle. Lekarze nazywają to Draco Incendia Trychophyton. Dla wszystkich innych to Dragonscale, wysoce zakaźny, śmiertelny zarodnik. Najpierw na ciele pojawiają się piękne czarno-złote plamy, a następnie ludzie stają w płomieniach. Zakażają się miliony, ogień wybucha wszędzie. Nie ma antidotum. Nikt nie jest bezpieczny. Pielęgniarka Harper Grayson opiekowała się setkami zainfekowanych pacjentów, zanim jej szpital całkowicie spłonął. Teraz złote plamy odkryła na własnym ciele. W szpitalu widziała wiele matek, które rodziły zdrowe dzieci, więc wierzy, że jej dziecko też takie będzie… jeśli sama dożyje dnia porodu. Bardziej niż ognia musi jednak unikać zbrojnej Bojówki Kremacyjnej, samozwańczego oddziału ścigającego bezwzględnie wszystkich tych, którzy ich zdaniem noszą w sobie zarodniki. Gdy ludzkość pogrąża się w płomieniach i szaleństwie, na horyzoncie pojawia się tajemnicza i fascynująca postać: człowiek w brudnej, żółtej kurtce strażaka, noszący żelazny pręt. Szalony Strażak, przemierzający ruiny New Hampshire, zainfekowany Dragonscale, zdołał kontrolować w sobie ogień i używa go jak tarczy, broniąc ściganych, i broni, gdy mści się za skrzywdzonych. Harper musi poznać jego tajemnicę, nim ogarną ją płomienie.
Amazon.com uznał powieść Joe Hilla za jedną z 20 najlepszych książek pierwszej połowy 2016 r.

źródło:nieprzeczytane.pl

 Kazuo Ishiguro, Okruchy dnia

Powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką.
Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017.
Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów. Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia i że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

źródło: nieprzeczytane.pl


„Książka – to życie naszego czasu.
Największym skarbem jest dobra biblioteka”

Wissarion Bieliński